Python’da Kalıtım

Kalıtım, tüm işlevleri bir üst sınıftan alan ve daha fazlasını eklememize izin veren bir sınıf tanımlamamızı sağlar. Bu eğitimde Python’da kalıtımı kullanmayı öğreneceksiniz.

Kalıtım, nesne yönelimli programlamada güçlü bir özelliktir.

Mevcut bir sınıfta çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapmadan yeni bir sınıf tanımlamayı ifade eder. Yeni sınıf türetilmiş (veya alt) sınıf olarak adlandırılır ve miras aldığı sınıfa temel (veya ana) sınıf denir.


Python Kalıtım Sözdizimi

Türetilmiş sınıf ile, yeni özellikler eklenebileceği gibi temel sınıftan özellikleri de devralır. Bu, kodun yeniden kullanılabilmesini sağlar.


Python’da Kalıtım Örneği

Kalıtımın kullanımını göstermek için bir örnek alalım.

Çokgen, 3 veya daha fazla kenarı olan kapalı bir şekildir. Diyelim ki aşağıdaki gibi tanımlanmış bir sınıfımız var.

Üçgen, 3 kenarı olan bir çokgendir. Üçgen çokgenin tüm özelliklerini taşır. Bu sayede Ucgen adında bir sınıf oluşturup Cokgen sınıfından miras alarak üçgene özel eklemeler yapabiliriz.

Ancak sınıfın üçgenin alanını bulmak ve yazdırmak için üçgenin alanını hesaplamak için Ucgen sınıfından yararlanabiliriz. Örnek:

Gibi kenar_girdisi() veya kenarlari_goster() metodlarını tekrar tanımlamasak da kullanabildiğimizi görüyoruz.

Sınıfın kendisinde bir öznitelik bulunamazsa, arama temel sınıfa devam eder. Temel sınıfın kendisi diğer sınıflardan türetilmişse, bu özyinelemeli olarak tekrarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir