Python Nedir?

Bu yazıda Python Nedir? sorusunun cevabına ek olarak Python hakkında bilinmesi gereken bazı konu başlıklarını da öğreneceksiniz.

Kısaca Python Tarihi

Python, Guido van Rossum tarafından geliştirilen dinamik semantik ile yorumlanmış, nesne yönelimli, üst düzey bir programlama dilidir. İlk olarak 1991’de piyasaya sürüldü. Eğlenceli olduğu kadar kolay olacak şekilde tasarlanan “Python” adı, İngiliz komedi grubu Monty Python’a bir göndermedir. Python, yeni başlayanlar için uygun bir dil olarak ün kazanmıştır. En yaygın kullanılan giriş dili Java’nın yerini almaktadır. Çünkü kullanıcı için karmaşıklığın çoğunu ele alır ve yeni başlayanların küçük ayrıntılardan ziyade programlama kavramlarını tam olarak kavramaya odaklanmasını sağlar.

Python, sunucu tarafı web geliştirme, yazılım geliştirme, matematiksel problemlerin çözümü ve sistem komut dosyası oluşturma gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Hızlı uygulama geliştirme ve üst düzey, yerleşik veri yapıları nedeniyle mevcut bileşenleri kullanarak bir komut dosyası oluşturma açısından popülerdir. Kolay öğrenilen sözdizimi ve okunabilirliğe verilen önem nedeniyle Python ile program bakım maliyetleri azalır. Ek olarak Python’un modül ve paket desteği, modüler programları ve kodun yeniden kullanımını kolaylaştırır. Python açık kaynaklı bir topluluk dilidir. Bu nedenle çok sayıda bağımsız programcı sürekli olarak Python için kütüphaneler ve fonksiyonlar oluşturur.

Python Kullanım Örnekleri

 • Bir sunucuda web uygulamaları oluşturma,
 • Yazılımla birlikte kullanılabilecek iş akışları oluşturma,
 • Veritabanı sistemlerine bağlanma,
 • Dosyaları okuma ve değiştirme,
 • Karmaşık matematiksel işlemler çözme,
 • Büyük verilerin işlenmesi,
 • Hızlı prototipleme,
 • Üretime hazır yazılım geliştirme.

Profesyonel olarak Python, back-end web geliştirme, veri analizi, yapay zeka ve bilimsel bilgi işleme için mükemmeldir. Geliştiriciler ayrıca üretkenlik araçları, oyunlar ve masaüstü uygulamaları oluşturmak için Python’u kullanır.

Python’un Özellikleri ve Faydaları

 • Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli platformlarla uyumludur.
 • Geliştiricilerin diğer programlama dillerinden daha az satır kullanmasına izin veren İngilizce ile karşılaştırılabilir basit bir sözdizimi kullanır.
 • Kodun hemen yürütülmesine izin veren bir yorumlayıcı sistemi üzerinde çalışır. Bu sayede hızlı bir şekilde prototipleme mümkündür.
 • Prosedürel, nesne yönelimli veya işlevsel bir şekilde ele alınabilir.

Python Sözdizimi

 • İngilizceye benzeyen, matematiksel bir etkiye sahip olan Python, okunabilirlik için inşa edilmiştir.
 • Bir komutu tamamlamak için noktalı virgül ve/veya parantez kullanan diğer dillerden farklı olarak Python, aynı işlev için yeni satırlar kullanır.
 • İşlevler (yani, döngüler, işlevler, sınıflar) girintiye dayanarak, süslü parantezler yerine boşluk kullanarak tanımlar.
Örnek Java Kodları ve Python kodları
Örnek Java ve Python Kodları

Python Esnekliği

Dinamik olarak yazılan bir dil olan Python, özellikler oluşturmak için katı kuralları ortadan kaldırır ve çeşitli yöntemlerle daha fazla sorun çözme esnekliği sunar. Derleme zamanı denetimi yerine çalışma zamanı türü denetimi kullandığından, kullanıcıların programları sorunlu bir alana kadar derlemesine ve çalıştırmasına da olanak tanır.

Python ve Yapay Zeka

Python ve Yapay Zeka
Python ve Yapay Zeka

Yapay zeka araştırmacıları Python hayranıdır. Google TensorFlow ve diğer kütüphaneler (Scikit-learn, Keras vb.), Python kullanıcılarına sunduğu kullanılabilirlik ve esneklik nedeniyle yapay zeka geliştirmek için bir temel oluşturur. Bu kitaplıklar ve kullanılabilirlikleri kritik öneme sahiptir çünkü geliştiricilerin büyümeye ve inşa etmeye odaklanmasını sağlar.

Python ve PyPI

Python Paket İndeksi (PyPI), Python programlama dili için bir yazılım deposudur. PyPI, kullanıcıların Python topluluğu tarafından geliştirilen ve paylaşılan yazılımları bulmasına ve yüklemesine yardımcı olur. 

Sonuç

Bu yazıda Python Nedir? sorusunun cevabını beraber öğrendik. Ayrıca Python hakkında bilinmesi gereken konu başlıklarını da ele aldık. Python hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogu sık sık kontrol etmenizde fayda var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.