Python Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu makalede “Python Kurulumu Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını bulacaksınız. Ayrıca Python’u bilgisayarınıza kurmayı ve çalıştırmayı öğreneceksiniz. Kurulumu yaptıktan sonra ilk Python programımızı da yazacağız.

Python, platformlar arası bir programlama dilidir. Bu sayede Windows, macOS, Linux gibi birden çok platformda çalışabileceği ve hatta Java ve .NET sanal makineler bile çalışabildiği anlamına gelir. Python ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

Günümüzün Linux ve Mac’lerinin çoğunda Python önceden yüklenmiş olsa da yüklü sürüm güncel olmayabilir. Bu nedenle en güncel sürümü yüklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Python Windows Kurulumu

Python’u bilgisayarınıza nasıl kurabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Python kurulumu yapmak için Python indirme sayfasını ziyaret edin.

Python İndirme Sayfası
Python İndirme Sayfası

2. Kurulum dosyasını indirmek için sarı indirme butonuna basın.

3. İnen dosyayı çalıştırın ve Python’u yükleme adımlarını izleyin.

4. Yükleme işlemi sırasında “Add Python 3.10 to PATH”i işaretleyin. Bu, Python’u ortam değişkenlerine ekleyecek ve Python’u bilgisayarın herhangi bir yerinden çalıştırmanızı sağlayacak. Ardından “Install Now”a basarak kurulumu tamamlayın.

Python Kurulum Ekranı
Python Kurulum Ekranı

Kurulum işlemini bitirdikten sonra Python’u çalıştırabilirsiniz.

1. Python’u Komut İstemi ile Çalıştırma

Python kurulduktan sonra, komut satırına Python yazarak yorumlayıcıyı çağırabilirsiniz. Doğrudan Python kodunu yazabilir ve çıktıyı almak için Enter tuşuna basabiliriz.

Python Komut Satırı
Python Komut Satırı

1 + 1 yazmayı deneyin ve enter tuşuna basın. Bu istem bir hesap makinesi olarak kullanılabilir. Bu moddan çıkmak için quit() yazın ve enter tuşuna basın.

2. Python’u Entegre Geliştirme Ortamında (IDE) Çalıştırma

Python komut dosyası yazmak için herhangi bir metin düzenleme yazılımını kullanabiliriz.

Bunun için dosyayı.py uzantısıyla kaydetmemiz gerekiyor. Ancak bir IDE kullanmak hayatımızı çok daha kolaylaştırabilir. IDE, uygulama geliştirme için programcıya ipucu, sözdizimi vurgulama ve denetleme, dosya gezgini vb. gibi yararlı özellikler sağlayan bir yazılım aracıdır.

Bu arada Python’u kurduğunuzda IDLE isimli bir IDE de kurulur. Python’u bilgisayarınızda çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

IDLE’yi açtığınızda etkileşimli bir Python Shell açılır.

Python IDLE
Python IDLE

İlk Python Programınız

Python’u çalıştırdığımıza göre artık ilk Python programımızı yazabiliriz.

Çok basit bir program oluşturalım. Bu program ekrana “Merhaba Dünya” çıktısını veren basit bir program olsun. Çok basit bir program olduğu için genellikle yeni başlayanlara yazdırılan ilk programdır.

1. Bir txt dosyası oluşturup içine aşağıdaki kodu yazın:

2. Dosyayı kaydettikten sonra adını uzantısı .py olacak şekilde merhaba.py değiştirin. IDLE üzerinden dosyayı çalıştırmak için File> Open adımlarını takip edin, kaydettiğiniz dosyayı seçin ve F5’e tıklayın .

IDLE ile Python
IDLE ile Python

Aşağıdaki çıktıyı alacaksınız.

Tebrikler! Python’da ilk programınızı yazdınız. Gördüğünüz gibi, bu oldukça kolay bir işti. Python programlama dilinin güzelliği budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir