Neden Kodlama Öğrenmeliyim?

Fark ettiyseniz teknolojinin rolü son 20 yılda çok değişti. Yavaş ama emin adımlarla bilgisayarlar, satın aldıklarımızdan, bir yerden bir yere nasıl gittiğimize, nasıl çalıştığımıza, gün içinde dışarı çıktıktan sonra nerede yemek yediğimize kadar hayatımızın neredeyse her alanına nüfuz etti.

Bu nedenle kodlama, geliştirebileceğiniz en değerli becerilerden biridir. İster kariyerinizi ilerletmek, ister arkadaşlarınız için yazılım veya oyunlar geliştirmek, ister teknoloji alanını eskisinden daha iyi anlamak istiyorsanız bilgisayarların dilini öğrenmek profesyonel ve kişisel gelişiminiz için önemli bir varlık olabilir.

Bunla beraber çok korkutucu da olabilir. Çoğu kişi ilk programını yazmadan önce bilgisayar programcılarının sahip olabileceğim her şeyin ötesinde yeteneklere sahip seçkin bir uzmanlar grubu olduğunu düşündür. Programcılarla yapılan konuşmalardan, bu yaygın bir zihniyet gibi görünüyor.

Bunun doğru olmadığını baştan bilmeniz gerekir. Zaman, özveri ve internet erişimi ile herkes kodlamayı öğrenebilir. Bunu okuyorsan, buna sen de dahilsin. Ne öğrenmek istediğinize ve ne kadar derine inmek istediğinize bağlı olarak, hayatınızın geri kalanını öğrenmek için birkaç ay geçirebilirsiniz. Herkes temel bilgilerle başlar.

İlk dersinize dalmadan önce, ilk olarak neden kodlamak istediğinizi düşünün. Bu, önce hangi dili öğrenmeye karar vereceğinizi, ne tür projeleri tamamlamak istediğinizi ve nihayetinde becerilerinizden ne yapmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. İşte bazı iyi bilinen faydalar:

Profesyonel Becerilere Sahip Olacaksınız

En bariz olanı yoldan çekelim: Bilgisayar programlama bilgisi yüksek bir istihdam oranına sahiptir. Teknoloji günlük hayatımıza girmeye devam ettikçe kodlama becerileri giderek daha fazla arzu edilir hale gelecek. Online iş bulma sitelerine göre, en çok talep edilen becerilerin çoğu bilgi işlem kapsamına giriyor.

Teknoloji alanında bir kariyer dönüşü yapmak veya alanınızda daha teknik bir role geçmek istiyorsanız ilgili en az bir programlama dili bilmek şarttır. Ancak bu sadece geliştiriciler için geçerli değildir. Web tasarımcıları HTML, CSS ve JavaScript’i bilmelidir. Proje yöneticileri, işlerine yardımcı olan araçların iç işleyişini bilmelidir. Basit bir WordPress web sitesi işletseniz bile, frontend dillere ve PHP’ye aşina olmak uzun bir yol kat etmenizi sağlar.

Tamamen teknik bir rol üstlenmiyorsanız kodlama deneyimi yine de iyi bir kazanımdır. Teknik bilgi birikimini ve soyut kavramları kavrama ve karmaşık sorunları çözme becerisini geliştirir.

Son olarak, kodlama bilgisi serbest çalışmanıza ve belki de tam zamanlı bir serbest meslek kariyerine devam etmenize olanak tanır. Bu yolla kariyeriniz ve kabul ettiğiniz projeler üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Aklınızdaki Fikirlerini Hayata Geçirebilirsiniz

Kodlamayı öğrenmenin en harika faydalarından biri, fikirlerinizi hayata geçirme yeteneğidir. Bir web sitesi, uygulama veya bilgisayar oyunu için bir konseptiniz mi var? Şimdi tam olarak istediğiniz gibi inşa edebilir, ardından dünyayla paylaşabilirsiniz.

Projenizden para kazanmak, GitHub gibi açık kaynaklı bir platformda yayınlamak ya da sadece hobi olarak bir şeyler yapmak istiyorsanız bunu yapacak bilgi ve araçlara sahip olacaksınız. Şimdiye kadar hiçbir zaman tam olarak anlamadığınız programlar oluşturabileceğinizi bilmek sevindirici. Ayrıca projeler öğrenme ve iş arama süreci için çok önemlidir.

Çevrenizdeki Dünyayı Daha İyi Anlayacaksınız

Dediğim gibi, teknoloji her yıl yayılıyor ve gelişiyor. Bilgisayar programlamanın temellerini öğrenmek bile, muhtemelen her gün kullandığınız internet de dahil olmak üzere büyüyen dijital ortamın bileşenlerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Hayatınızdaki teknolojiler hakkında tamamen yeni bir bakış açısı ve bunların nasıl bir araya geldiği konusunda bir bilgi birikimi kazanacaksınız.

Kodlarken Çok Eğleneceksiniz

İliginç ama gerçek. Birçokları için kodlamayı öğrenmek inanılmaz derecede ödüllendirici ve keyifli bir deneyimdir. Can sıkıcı olabilen hataları bir kenara bırakırsak yeni bir şeyler inşa edip sonuçlarını kısa sürede görmek oldukça huzur verici ve eğlencelidir. Çalışmaktan çok bir eğlence alanında zaman geçirdiğinizi zannedersiniz. Tabi tüm bunların işinizi severek yapanlar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir